קצת רקע… לפני 34 שנים נולדתי בכפר חיים אשר בעמק חפר, דור שלישי למייסדי המקום. מאז, נדדתי לי ברחבי הארץ בין רמת הגולן, תל אביב וירושלים, נהנית מהאווירה ומאפשרויות ההדרכה השונות בכל מקום. לפני כמעט 5 שנים הפכתי לאמא והיה לי ברור שאשמח לתת לילדיי לגדול במקום המקסים בו אני גדלתי. עם החזרה שלנו לעמק חפר התפתח תיאבון גדול להנגיש אותו לקהל המטיילים ולחשוף את הפנינים החבויות בו ברבים. לפניכם סדרת סיורים בנושאים שונים, אשר מהווים אשנב לעמק חפר – איזור עלום הולך ומתפתח. כל סיור נתון לשינויים ואשמח לבנות יחד איתכם את הסיור או הסדרה שתתאים לכם בדיוק!

מאלכסנדר לינאי

לאורך נחל אלכסנדר לאוהבי לכת

נלך לאורך נחל אלכסדר המשתקם ונהנה מטבע אמיתי בלב אחד האיזורים המבוקשים בארץ. מחווה אורגנית חברתית דרך אפיקי עמק חפר ופארק הציפורים החדש נוכל להכיר את העשייה המיוחדת שמתרחשת פה היום ונבדוק האם טבע, היסטוריה, יזמות וקיימות מצליחים להתקיים יחד. נספר את סיפורו של הנחל אשר הפך בתוך כמה שנים ממפגע סביבתי לאבן שואבת של טבע ותיירות

אנו באנו ארצה -

על התיישבות וציונות בעמק חפר

נתחיל את סיורנו בחוות חפציבה ונשמע את סיפורה של החווה שנשכח עם הזמן ושוחזר לאחרונה על ידי חברת חשמל. משם נמשיך ונחקור את סיפור ההתיישבות בעמק חפר- מבית הראשונים, דרך מבנים היסטוריים ששומרו ומוזיאון קטן שמשמר היסטוריה רחוקה. לאורך הסיור נפגוש ונשמע את האנשים החיים ופועלים בעמק היום ונראה מה קרה כאן לאורך מאה (כמעט) השנים האחרונות.

סודות העמק הנעלם -

פינות חן נחבאות בעמק חפר

בין כביש 2 לכביש 4, בין נתניה לחדרה, נחבא לו עמק חפר הקסום. בסיור זה נכיר את המקומות שגם המקומיים לא מכירים- התצפיות, האנדרטות, הקונדיטוריות והסיפורים שבין השדות והכבישים. נגלה איפה הגיסתדרות, מפוני ימית והצלבנים מתחברים, על איזה מקום בעמק חפר שר שלמה ארצי ומה הקשר בין מעפילים בתקופת המנדט ופרשיות שחיתות עכשוויות.

מתחת לפני השטח

סודות מהעבר בעמק חפר

מהתקופה הפליאוליתית ועד ימינו אנו היה עמק חפר איזור פורה ומבוקש, ולאורך ההיסטוריה עברו בו אימפריות רבות אשר השאירו בו את חותמן. בסיור זה נתחקה אחר שורשי ההתיישבות של עמק חפר- מהאדם הקדמון, דרך מטמון כפר מונאש, שרידי הצלבנים והסליקים והסודות של המדינה שבדרך.

ירוק זה לא רק צבע

על אקולוגיה, קיימות ומה שביניהם

בצד התפתחות הנדל"ן ושינויי האוכלוסייה, הופך עמק חפר להיות מוביל שינוי ותודעה בכל מה שקשור למחזור, קיימות וטכנולוגיה ירוקה. נתחיל את היום ב"ארץ המאגרים" ונשמע איך מקיימים חקלאות בעולם הולך ומשתנה. נראה איך מפיקים חשמל מזבל אורגני, ונטייל בין עופות מים ובריכות קסומות בפארק הציפורים החדש. מכאן נמשיך לחוות הנוי- מקום קסום אשר מהווה שטח אקלום ייחודי לצמחים בכל רחבי העולם.
את היום נסיים בהסתכלות לעתיד-במתחם טכנולוגי רובוטי אשר משלב חינוך, עסקים וסטארט אפ  ומתהדר בשם (איך לא)- ירוק.

יודע חקלאי פיקח

על חקלאות אז והיום בעמק חפר

כבר כמעט מאה שנים מהווה עמק חפר ריאה ירוקה של איזור המרכז ומספק תצרוכת חקלאית משובחת לשוק המקומי ולייצוא. נעמוד על התמורות והשינויים שחלו בענף זה לאורך הזמן, נבין את הקשיים והאתגרים העומדים לפתחם של החקלאים היום ונכיר את חקלאות העתיד. נפגוש את החקלאות המסורתית, החקלאות האורגנית וגידולים ניסיוניים שונים ונכיר את האנשים שמאחורי הטרקטור.

בעט, מכחול וחומר

על אומנות בעמק חפר

נסייר בין תערוכות ומיצגים שונים בעמק חפר ונכיר את האומנים היוצרים במקום. מגלריית רחוב אשר מציגה תערוכות מתחלפות של יוצרים מקומיים ועד לגן הפסלים של תומרקין; נראה את המנעד הרחב שיש לעמק חפר להציע לנו בתחום האומנות- פיסול בברזל, תכשיטנות עדינה, ציורי קיר ואפילו אחת הגלריות הנחשבות בארץ!

מאחורי כל עמק חזק

סיור נשי בעמק חפר

סיור בעקבות הנשים של העמק. מהנשים שעשו היסטוריה ויצרו פה התיישבות פורחת ועד הנשים שנמצאות פה היום- באוכל, אומנות תכשיטים ועוד…
נגלה מה הקשר בין סיפור עם אפגאני לנשיות וקהילה, נפגוש את שוזרת הפרחים שלקחה את החקלאות צעד קדימה, נבקר את מי שיוצאת לחליבה מוקדם בבוקר (ונהנית מכל רגע) ונשמע את סיפורה של הקונדיטורית שהגיעה לפה כתושבת חוץ ויצרה שינוי מהפכני עבור קהילת העסקים באיזור.

הכל אנשים

מאחורי הקלעים של עמק חפר

מאחורי סיפור ההצלחה של עמק חפר עומדים אנשים שמשלבים עסקים, קהילה והרבה אהבה ואיכפתיות למקום בו הם חיים. בין השדות והפרדסים צצים עשרות עסקים קטנים של farm to table אשר מספקים לנו תצרוכת איכותית וביתית של כל מה שצריך. בסיור זה נפגוש את האופים, הגבנים, האומנים והחקלאים של עמק חפר ונטעם מכל הטוב שיש להם להציע לנו.

ואפשר גם קצת מכל דבר...